O projektu
Vítejte na webových stránkách věnovaných modernímu parlamentarismu v českých zemích a Československu. Web především zobrazuje údaje z databáze všech poslanců a poslankyň, kteří byli v letech 1848–1992 na českém území zvoleni do některého ze zastupitelských sborů. Tyto údaje prezentuje přehledně v podobě různých map a je možné v nich také podle mnoha kritérií filtrovat. Údaje z databáze jsou na webu doplněny o přehled všech zastupitelských sborů, jejich volebních období a hlavních událostí.
Web je jedním z výstupů projektu „Vývoj moderní parlamentní kultury v českých zemích a Československu“ DG18P02OVV025, podpořeného Ministerstvem kultury v rámci Programu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje Národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II). Řešiteli projektu jsou Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů a Masarykův ústav a Archiv AV ČR.
Hlavní výsledky projektu jsou:
- databáze všech bezmála osmi tisíc poslanců a poslankyň zvolených ve volbách pořádaných v českých zemích v letech 1848 až 1992, včetně poslanců zvolených do československých zastupitelských sborů na území Slovenska.
- web prezentující databázi včetně specializované mapy vývoje českého parlamentarismu
- popularizační výstava v Národním muzeu. Výstavu je možné vidět online zde.
- odborné publikační výstupy
Možnosti spolupráce:
Databáze poslanců a poslankyň je otevřená k dalšímu využití. Zejména pro výzkumné účely je k ní možné získat přístup. V případě zájmu prosím kontaktujte Luboše Velka z MÚA AV ČR v.v.i. (velek@mua.cas.cz).
Databáze je také možné dále rozšiřovat a zvyšovat tak její výzkumný a vzdělávací potenciál. Nejde jen o databázi poslanců a poslankyň, už nyní se de facto jedná o největší databázi elit českých zemí od poloviny 19. století do současnosti. Lze ji proto využít nejen pro výzkum českého parlamentarismu ale obecně pro výzkum moderních elit českých zemí a řady dalších témat. Příkladem rozvíjející výzkumné spolupráce je spojení s mezinárodním projektem Sociální mobilita elit ve středoevropských regionech (1861–1926), jehož nositelem je Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Díky spolupráci obou výzkumných týmů mohla být databáze rozšířena o mnoho tisíc dalších osob, čímž hodnota databáze významně vzrostla. V případě zájmu o navazující výzkumnou spolupráci prosím kontaktujte Luboše Velka z MÚA AV ČR v.v.i. (velek@mua.cas.cz).
Prosba o spolupráci na odstraňování chyb:
Web obsahuje obrovské množství údajů. Údaje jsou pro tento web zpracovávány za pomoci komplikovaných technologií. Přes naši veškerou snahu se může stát, že narazíte na chybu – obsahovou nebo technickou. Pokud se tak stane, prosíme, upozorněte nás na ni. Kontaktujte Luboše Velka z MÚA AV ČR v.v.i. (velek@mua.cas.cz).