100%
mužů
Poměr pohlaví poslanců
100%
Vysokoškoláků
100%
Předchozí parl. zkušenost
61
let
Průměrný věk
61
let
Nejnižší věk
61
let
Nejvyšší věk

Český zemský sněm
(24. 4. 1872 — 24. 4. 1878 )

celkem 670 poslanců s mandáty

Místo narození poslancůMapa se aktualizace podle zvoleného nastavení filtru

Načítám...

Poslanci

Zavřít filtr
řadit dle Základní řazeníPodle příjmení (od A)Podle příjmení (od Z)Nejméně mandátůNejvíce mandátůOd nejmladšíchOd nejstarších

Zobrazuje se 670 z 670
poslanců

Poslanecky Slibi(Poslanecký mandát nevzniká volbou, ale složením poslaneckého slibu. Zároveň je často nemožné v historických pramenech údaje o poslaneckém slibu dohledat. Proto za začátek mandátu v této databázi považujeme datum příslušných voleb. Tento filtr ovšem umožňuje vybrat poslance, u nichž máme údaj o poslaneckém slibu k dispozici.)
Zastupitelské sboryi(Zastupitelským sborem se myslí parlament ale také jeho komora, pokud do ní probíhaly samostatné volby.)
Pohlaví
Kooptace
Funkce (4)
Poslanecké kluby (7)
Volební strany (7)
Výbory (3)
Vzděláníi(Údaje o vzdělání je v historických pramenech obtížné dohledat a jsou dostupné pouze u některých poslanců a poslankyň. Zejména pro období 19. století je obtížné je najít. Navíc se v průběhu dlouhého sledovaného období výrazně proměňovaly podoby vzdělání. Např. zatímco dříve bylo univerzitní vzdělání určeno jen velmi úzké elitě, na konci 20. století už bylo široce dostupné. Také proto je obtížné srovnávat dosažné stupně vzdělání v čase. Při vyhodnocování údajů o vzdělání je tyto skutečnosti třeba mít na paměti.)
Náboženské vyznání (7)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o náboženském vyznání, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o náboženském vyznání více, protože během života svou denominaci změnili. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například když dotyčný či dotyčná sice uváděli příslušnost k určitému náboženství, ale jen z toho důvodu, že šlo v dané době o běžnou konvenci, byli např. pouze pokřtění, ve skutečnosti však žádné náboženství nepraktikovali. Na druhou stranu mnoho poslanců a poslankyň z různých důvodů své vyznání skrývalo a veřejně neuvádělo. Pravou povahu náboženského vyznání dnes není pro účely databáze možné zjistit. Údaje o náboženském vyznání nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Národnosti (6)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o národnosti, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o národnosti více, protože se během života hlásili k různé národní identitě. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například dotyčný či dotyčná mohli patřit do více národních komunit zároveň (typicky Češi a Slováci ale i Češi a Němci) a svou deklarovanou národnost proměňovali podle konkrétního účelu. Údaje o národnosti nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Fotografiei(U všech poslanců a poslankyň byly dohledávány fotografie. U značné části však nalezeny nebyly. Filtr umožňuje zaměřit se pouze na ty, u nichž je alespoň jedna fotografie k dispozici. )
Druh mandátu (5)
Druh ukončení mandátu (6)
Předchozí parlamentní zkušenost
Počet mandátů
1
28
1
28
Věk na začátku mandátu
29
75
29
75
Věk na konci mandátu
31
92
31
75

O sněmovně

Český zemský sněm

Zesílení české a federalistické opozice vedlo politický tábor centralistů ke snahám o další omezení autonomie historických zemí a k posílení role ústředního parlamentu zavedením přímých voleb do říšské rady. K prosazení této ústavní změny bylo klíčové ovládnout zemské sněmy, respektive skrze ně získat potřebnou většinu v centrálním parlamentu. A tak se všeobecné zemské volby v dubnu 1872 staly pro oba politické tábory rozhodujícím střetnutím. Zaznamenány byly různé formy nelegitimní kampaně a volebních podvodů, pro které si volby v Čechách vysloužily označení „chabrusové“.

Sněm se poprvé sešel 24. dubna 1872. Na základě volebního vítězství ve velkostatkářské kurii ovšem sněm nyní ovládali němečtí centralisté. Ti vzápětí zvolili zástupce českého sněmu na říšské radě, jejíž většina pak schválila zavedení přímých voleb do říšské rady. Císař říšský zákon sankcionoval v dubnu 1873. V čele nově zvoleného zemského sněmu stanul předák ústavověrných velkostatkářů Karl Auersperg. Zástupcem maršálka v zemském výboru se stal německý liberál Franz Schmeykal a ve sněmu maršálka zastupoval českobudějovický starosta Eduard Claudi. Federalisté (tj. čeští občanští politikové, kteří byli v menšině) se odmítali zasedání sněmu účastnit (taktika tzv. pasivní rezistence) a byli sněmovní většinou zbavováni mandátů. To opakovaně vedlo k neustálému vypisování doplňovacích voleb v českých okresech, v nichž ale opětovně vítězili čeští federalisté.

Otázka problematické parlamentní pasivity a vztah Čechů ke konzervativním a klerikálním spojencům ovšem mezitím vedly k rozkladu dosud jednotné české Národní strany. V českojazyčných volebních obvodech se tak při doplňovacích volbách od roku 1874 střetávali kandidáti dvou českých stran, tj. staročechů a mladočechů. Rozkol v českém táboře vygradoval v prosinci 1874 založením Národní strany svobodomyslné (mladočeši) a vstoupením jejích sedmi poslanců na český sněm. Po smrti Františka Palackého (1876) a interních bojích o moc svou pozici faktického předsedy strany uhájil František Ladislav Rieger. Proměna se udála rovněž v německém stranickém subsystému. Vedle klerikálů a německých liberálů o mandáty od počátku 70. let zápasili i stoupenci německého nacionálního hnutí. Od 70. let sílil rovněž socialistický politický proud, ovšem jeho šance na parlamentní zastoupení byly s ohledem na volební daňový cenzus vylučující z voleb dělnictvo minimální. Po uplynutí šestiletého funkčního období došlo 24. dubna 1878 k rozpuštění sněmu a vypsání všeobecných voleb na září 1878.

Zobrazit data k
24. 4. 1872
24. 4. 1878