100%
mužů
Poměr pohlaví poslanců
65%
Vysokoškoláků
59%
Předchozí parl. zkušenost
46
let
Průměrný věk
30
let
Nejnižší věk
71
let
Nejvyšší věk

Český zemský sněm
(10. 10. 1889 — 10. 10. 1895 )

celkem 398 poslanců s mandáty

Místo narození poslancůMapa se aktualizace podle zvoleného nastavení filtru

Načítám...

Poslanci

Zavřít filtr
řadit dle Základní řazeníPodle příjmení (od A)Podle příjmení (od Z)Nejméně mandátůNejvíce mandátůOd nejmladšíchOd nejstarších

Zobrazuje se 398 z 398
poslanců

Poslanecky Slibi(Poslanecký mandát nevzniká volbou, ale složením poslaneckého slibu. Zároveň je často nemožné v historických pramenech údaje o poslaneckém slibu dohledat. Proto za začátek mandátu v této databázi považujeme datum příslušných voleb. Tento filtr ovšem umožňuje vybrat poslance, u nichž máme údaj o poslaneckém slibu k dispozici.)
Zastupitelské sboryi(Zastupitelským sborem se myslí parlament ale také jeho komora, pokud do ní probíhaly samostatné volby.)
Pohlaví
Kooptace
Funkce (4)
Poslanecké kluby (17)
Volební strany (7)
Výbory (3)
Vzděláníi(Údaje o vzdělání je v historických pramenech obtížné dohledat a jsou dostupné pouze u některých poslanců a poslankyň. Zejména pro období 19. století je obtížné je najít. Navíc se v průběhu dlouhého sledovaného období výrazně proměňovaly podoby vzdělání. Např. zatímco dříve bylo univerzitní vzdělání určeno jen velmi úzké elitě, na konci 20. století už bylo široce dostupné. Také proto je obtížné srovnávat dosažné stupně vzdělání v čase. Při vyhodnocování údajů o vzdělání je tyto skutečnosti třeba mít na paměti.)
Náboženské vyznání (8)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o náboženském vyznání, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o náboženském vyznání více, protože během života svou denominaci změnili. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například když dotyčný či dotyčná sice uváděli příslušnost k určitému náboženství, ale jen z toho důvodu, že šlo v dané době o běžnou konvenci, byli např. pouze pokřtění, ve skutečnosti však žádné náboženství nepraktikovali. Na druhou stranu mnoho poslanců a poslankyň z různých důvodů své vyznání skrývalo a veřejně neuvádělo. Pravou povahu náboženského vyznání dnes není pro účely databáze možné zjistit. Údaje o náboženském vyznání nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Národnosti (6)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o národnosti, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o národnosti více, protože se během života hlásili k různé národní identitě. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například dotyčný či dotyčná mohli patřit do více národních komunit zároveň (typicky Češi a Slováci ale i Češi a Němci) a svou deklarovanou národnost proměňovali podle konkrétního účelu. Údaje o národnosti nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Fotografiei(U všech poslanců a poslankyň byly dohledávány fotografie. U značné části však nalezeny nebyly. Filtr umožňuje zaměřit se pouze na ty, u nichž je alespoň jedna fotografie k dispozici. )
Druh mandátu (4)
Druh ukončení mandátu (6)
Předchozí parlamentní zkušenost
Počet mandátů
1
28
1
28
Věk na začátku mandátu
28
79
28
79
Věk na konci mandátu
29
80
29

O sněmovně

I přes podporu české Národní strany ze strany vládních úřadů dosáhla značného úspěchu při všeobecných zemských volbách v červenci 1889 Národní strana svobodomyslná (mladočeši). Triumfovala zejména ve venkovských volebních obvodech, kde ji podpořili stoupenci rodícího se agrárního hnutí, nespokojení s ekonomickou situací panující v zemědělském sektoru. Přestože Národní strana získala větší počet mandátů, označil Rieger výsledek za „šeredný“ s tím, že „ani největší pesimista nemohl očekávat takový“. Císař mladočeský úspěch komentoval slovy, že „se na povrch dostala prazvláštní společnost“. Ve velkostatkářské kurii uspěla opět strana konzervativního velkostatku a v německých oblastech zvítězili představitelé liberální levice. Mandáty obdrželo i několik německých nacionalistů. Němečtí poslanci ovšem nadále uplatňovali sněmovní pasivitu nastoupenou na protest již v roce 1886.

Sílení nacionalistů na obou stranách znervózňovalo ministerského předsedu Eduarda Taaffeho natolik, že zorganizoval jednání českých a německých předáků o česko-německém národnostním vyrovnání. Výsledkem vídeňských jednání se stal v lednu 1890 soubor dohod (tzv. punktace), které měly přispět k dosažení národnostního smíru v Čechách a návratu Němců na sněm. Dohoda sjednaná ve Vídni vrátil české Němce zpět do pražské sněmovny. Dojednaný kompromis měl ovšem Achillovu patu v tom, že k jednáním nebyli přizváni mladočeši. Ti zveřejněnou dohodu odmítli a masivní kampaní se jim podařilo strhnout na svou stranu značnou část veřejnosti. Jejich útoky směřovaly zejména proti představitelům Národní strany na čele s Riegrem, který byl označen za „zrádce národa“, a přispěly k triumfálnímu vítězství Národní strany svobodomyslné při říšských volbách v březnu 1891 a k postupnému rozkladu staročeského tábora na zemském sněmu. Tím byl zpečetěn i osud punktací, ze kterých se podařilo na sněmu přijmout jen několik reforem. Definitivní tečkou za punktacemi se stalo násilné narušení sněmovního jednání dne 17. května 1893 mladočeskými poslanci, při kterém maršálek a místodržitel kvapně opustili jednací sál. Sněm byl následně vládou uzavřen. Radikalizace se přenášela i do veřejnosti a kvůli nepokojům došlo v září 1893 k vyhlášení stanného práva nad Prahou a přilehlými okresy. Po uplynutí funkčního období zemského sněmu byl sněm 10. října 1895 rozpuštěn a byly vypsány všeobecné volby na listopad 1895.

Zobrazit data k
10. 10. 1889
10. 10. 1895