100%
mužů
Poměr pohlaví poslanců
56%
Vysokoškoláků
63%
Předchozí parl. zkušenost
47
let
Průměrný věk
30
let
Nejnižší věk
70
let
Nejvyšší věk

Český zemský sněm
(28. 12. 1901 — 28. 12. 1907 )

celkem 306 poslanců s mandáty

Místo narození poslancůMapa se aktualizace podle zvoleného nastavení filtru

Načítám...

Poslanci

Zavřít filtr
řadit dle Základní řazeníPodle příjmení (od A)Podle příjmení (od Z)Nejméně mandátůNejvíce mandátůOd nejmladšíchOd nejstarších

Zobrazuje se 306 z 306
poslanců

Poslanecky Slibi(Poslanecký mandát nevzniká volbou, ale složením poslaneckého slibu. Zároveň je často nemožné v historických pramenech údaje o poslaneckém slibu dohledat. Proto za začátek mandátu v této databázi považujeme datum příslušných voleb. Tento filtr ovšem umožňuje vybrat poslance, u nichž máme údaj o poslaneckém slibu k dispozici.)
Zastupitelské sboryi(Zastupitelským sborem se myslí parlament ale také jeho komora, pokud do ní probíhaly samostatné volby.)
Pohlaví
Kooptace
Funkce (4)
Poslanecké kluby (13)
Volební strany (5)
Výbory (5)
Vzděláníi(Údaje o vzdělání je v historických pramenech obtížné dohledat a jsou dostupné pouze u některých poslanců a poslankyň. Zejména pro období 19. století je obtížné je najít. Navíc se v průběhu dlouhého sledovaného období výrazně proměňovaly podoby vzdělání. Např. zatímco dříve bylo univerzitní vzdělání určeno jen velmi úzké elitě, na konci 20. století už bylo široce dostupné. Také proto je obtížné srovnávat dosažné stupně vzdělání v čase. Při vyhodnocování údajů o vzdělání je tyto skutečnosti třeba mít na paměti.)
Náboženské vyznání (6)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o náboženském vyznání, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o náboženském vyznání více, protože během života svou denominaci změnili. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například když dotyčný či dotyčná sice uváděli příslušnost k určitému náboženství, ale jen z toho důvodu, že šlo v dané době o běžnou konvenci, byli např. pouze pokřtění, ve skutečnosti však žádné náboženství nepraktikovali. Na druhou stranu mnoho poslanců a poslankyň z různých důvodů své vyznání skrývalo a veřejně neuvádělo. Pravou povahu náboženského vyznání dnes není pro účely databáze možné zjistit. Údaje o náboženském vyznání nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Národnosti (6)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o národnosti, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o národnosti více, protože se během života hlásili k různé národní identitě. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například dotyčný či dotyčná mohli patřit do více národních komunit zároveň (typicky Češi a Slováci ale i Češi a Němci) a svou deklarovanou národnost proměňovali podle konkrétního účelu. Údaje o národnosti nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Fotografiei(U všech poslanců a poslankyň byly dohledávány fotografie. U značné části však nalezeny nebyly. Filtr umožňuje zaměřit se pouze na ty, u nichž je alespoň jedna fotografie k dispozici. )
Druh mandátu (4)
Druh ukončení mandátu (5)
Předchozí parlamentní zkušenost
Počet mandátů
1
23
1
23
Věk na začátku mandátu
30
74
30
74
Věk na konci mandátu
35
83
35
74

O sněmovně

Všeobecné volby do zemského sněmu se v jednotlivých kuriích uskutečnily od 8. do 15. října 1901 a byly pro ně charakteristické dva momenty. Tím prvním byla prohlubující se diferenciace obou národních stranických subsystémů ve spojení s oslabením predominance dvou v minulém sněmovním období nejsilnějších politických stran – mladočeské Národní strany svobodomyslné a Německé pokrokové (někdejší liberální) strany. Současně došlo k několika volebním kompromisům, například mezi ústavověrnými a konzervativními velkostatkáři nebo mezi mladočechy a staročechy. Překvapil zejména úspěch agrární strany (zisk jednadvaceti mandátů) v českých venkovských obvodech, kde se nově na základě volební reformy hlasovalo přímo a nikoli skrze volitele. Několik mandátů získaly i nové strany vzešlé z tzv. pokrokového hnutí 90. let. Menší úspěch zaznamenali rovněž němečtí agrárníci, zato triumfovali radikální všeněmci Georga Schönerera ziskem pětadvaceti mandátů, což bylo jen o jeden mandát méně než získala Německá pokroková strana. Tříštění sil se české i německé strany snažily překonat zakládáním nadstranických koordinačních poslaneckých svazů.

První z celkového počtu 103 sněmovních schůzí se odehrála 28. prosince 1901 a zemských maršálkem byl jmenován Jiří kníže Lobkowicz. Jeho náměstkem se stal německý liberál Albert Werunsky. Sněm se v tomto sněmovním období zabýval řadou inovativních podnětů agrárních poslanců. Týkaly se problematiky obilního monopolu, cukrovarnicích kartelů nebo obecně ekonomickou situací rolnictva a rostoucím počtem jeho exekucí. Podáno bylo rovněž několika návrhů na změnu volebního řádu a často se sněmovní debaty dotýkaly stále se prohlubující zadluženosti zemských financí. Tu způsobovaly stále se zvyšující náklady v oblasti školství, přičemž chronické schodky se kryly stále novými půjčkami a země se tak postupně dostávala do dluhové pasti. Řešení těchto problémů podlamoval pokračující národnostní konflikt. Snahy předlitavského ministerského předsedy Ernesta Koerbera o zprostředkování smíru neuspěly. Od roku 1905 pak veřejným děním hýbaly aktivity sílícího sociálně demokratického hnutí a snahy o zavedení všeobecného a rovného hlasovacího práva. Uskutečněná volební reforma se nicméně omezila pouze na říšské volby.

Zobrazit data k
28. 12. 1901
28. 12. 1907