95%
mužů
Poměr pohlaví poslanců
52%
Vysokoškoláků
62%
Předchozí parl. zkušenost
46
let
Průměrný věk
30
let
Nejnižší věk
68
let
Nejvyšší věk

Národního shromáždění republiky Československé - Poslanecká sněmovna
(12. 12. 1929 — 17. 4. 1935 )

celkem 343 poslanců s mandáty

Místo narození poslancůMapa se aktualizace podle zvoleného nastavení filtru

Načítám...

Poslanci

Zavřít filtr
řadit dle Základní řazeníPodle příjmení (od A)Podle příjmení (od Z)Nejméně mandátůNejvíce mandátůOd nejmladšíchOd nejstarších

Zobrazuje se 343 z 343
poslanců

Poslanecky Slibi(Poslanecký mandát nevzniká volbou, ale složením poslaneckého slibu. Zároveň je často nemožné v historických pramenech údaje o poslaneckém slibu dohledat. Proto za začátek mandátu v této databázi považujeme datum příslušných voleb. Tento filtr ovšem umožňuje vybrat poslance, u nichž máme údaj o poslaneckém slibu k dispozici.)
Zastupitelské sboryi(Zastupitelským sborem se myslí parlament ale také jeho komora, pokud do ní probíhaly samostatné volby.)
Pohlaví
Kooptace
Funkce (7)
Poslanecké kluby (2)
Volební strany (18)
Výbory (21)
Vzděláníi(Údaje o vzdělání je v historických pramenech obtížné dohledat a jsou dostupné pouze u některých poslanců a poslankyň. Zejména pro období 19. století je obtížné je najít. Navíc se v průběhu dlouhého sledovaného období výrazně proměňovaly podoby vzdělání. Např. zatímco dříve bylo univerzitní vzdělání určeno jen velmi úzké elitě, na konci 20. století už bylo široce dostupné. Také proto je obtížné srovnávat dosažné stupně vzdělání v čase. Při vyhodnocování údajů o vzdělání je tyto skutečnosti třeba mít na paměti.)
Náboženské vyznání (9)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o náboženském vyznání, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o náboženském vyznání více, protože během života svou denominaci změnili. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například když dotyčný či dotyčná sice uváděli příslušnost k určitému náboženství, ale jen z toho důvodu, že šlo v dané době o běžnou konvenci, byli např. pouze pokřtění, ve skutečnosti však žádné náboženství nepraktikovali. Na druhou stranu mnoho poslanců a poslankyň z různých důvodů své vyznání skrývalo a veřejně neuvádělo. Pravou povahu náboženského vyznání dnes není pro účely databáze možné zjistit. Údaje o náboženském vyznání nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Národnosti (11)i(V databázi pracujeme s těmi údaji o národnosti, které jsou dostupné v historických pramenech. Tyto údaje nijak neupravujeme ani jinak neinterpretujeme. Běžně mohou nastat situace, že u jednoho poslance či jedné poslankyně je údajů o národnosti více, protože se během života hlásili k různé národní identitě. Stejně tak jde o údaje, které mohou být zavádějící. Například dotyčný či dotyčná mohli patřit do více národních komunit zároveň (typicky Češi a Slováci ale i Češi a Němci) a svou deklarovanou národnost proměňovali podle konkrétního účelu. Údaje o národnosti nejsou žádným „objektivním“ historickým faktem ale informací, jíž je potřeba dále odpovědně interpretovat.)
Fotografiei(U všech poslanců a poslankyň byly dohledávány fotografie. U značné části však nalezeny nebyly. Filtr umožňuje zaměřit se pouze na ty, u nichž je alespoň jedna fotografie k dispozici. )
Druh mandátu (3)
Druh ukončení mandátu (7)
Předchozí parlamentní zkušenost
Počet mandátů
1
15
1
15
Věk na začátku mandátu
30
68
30
68
Věk na konci mandátu
32
74
32
70

O sněmovně

Národního shromáždění republiky Československé - Poslanecká sněmovna

Volební období 1929 až 1935 bylo třetím volebním obdobím poslanecké sněmovny Národního shromáždění Republiky československé. Třetí volby do poslanecké sněmovny se uskutečnily 27. října 1929. Novinkou oproti volbám 1920 a 1925 bylo omezení volebního práva. Na základě zákona z roku 1927 bylo odebráno příslušníkům armády a četnictva, aby nedocházelo k agitaci v ozbrojených sborech. Vítězem voleb se stala agrární Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu, která získala 15 % všech hlasů. Za ní následovala Československá sociálně demokratická strana dělnická, jíž připadlo 13 % všech hlasů. Třetí se stala Československá strana národně sociální s 10,4 %.

První schůze sněmovny se konala 12. prosince 1929, poslední měla pořadové číslo 373 a proběhla 12. dubna 1935. Při první schůzi bylo provizorně, při jedenácté schůzi 24. ledna 1930 definitivně zvoleno vedení sněmovny. V jeho čele stanul agrárník Jan Malypetr, jejž 3. listopadu 1932 nahradil jeho stranický kolega František Staněk. Šesti místopředsedy se stali Josef Stivín z Československé sociálně demokratické strany dělnické, Emil Špatný z České strany národně sociální, Alois Roudnický z Československé strany lidové, František Lukavský z Československé národní demokracie, Siegfried Taub z Německé sociálně demokratické strany dělnické v ČSR a Wolfgang Zierhut z Německého svazu zemědělců. V poslanecké sněmovně působilo dále deset zapisovatelů a osm pořadatelů. Poslanci působili celkem v 18 výborech.

Nejvýznamnějším schváleným zákonem tohoto volebního období byl tzv. zmocňovací zákon. Poslanecká sněmovna jej po bouřlivém jednání přijala 8. června 1933. Zmocňovací zákon reagoval na hospodářskou krizi a propůjčoval vládě bezprecedentní kompetence. Platnost zákona byla stanovena do 15. listopadu 1933, následně však byla prodlužována. Zákon tudíž zůstal v platnosti až do 30. června 1937. Konala se rovněž volba prezidenta republiky. Společné zasedání poslanecké sněmovny a senátu se za tímto účelem poprvé uskutečnilo ve Vladislavském sále Pražského hradu, a to 24. května 1934. Ze 418 platných hlasů jich 327 získal Tomáš Garrigue Masaryk, který se tak počtvrté stal hlavou státu.

V březnu roku 1935 byly vypsány čtvrté – a poslední – volby do poslanecké sněmovny Národního shromáždění. Za jejich termín byl určen 19. květen 1935. Krátce před tímto termínem, totiž 5. dubna 1935, schválila poslanecká sněmovna ještě změnu řádu volení do poslanecké sněmovny, senátu, zemských a okresních zastupitelstev. Tímto zásahem mělo být pomoženo německým aktivistickým stranám, jimž kvůli strmému vzestupu Sudetoněmecké strany Konrada Henleina hrozilo, že se do poslanecké sněmovny vůbec nedostanou.

Zobrazit data k
12. 12. 1929
17. 4. 1935